Nowinki komputerowe

Rynek komputerowy, nowe technologie

Każdy z nas dysponuje całą masą zdjęć, dokumentów czy najróżniejszych plików zapisanych w pamięci komputera. Jak sobie poradzić z uporządkowaniem ich i przechowywaniem? Już dawno temu z mody wyszły dyskietki.

Najbardziej popularną obecnie metodą jest zapisywanie tego typu rzeczy na nośniku CD, ewentualnie DVD, który ma stosunkowo większą pojemność. Rozwiązanie to jest praktyczne, gdyż taką płytę możemy zabrać ze sobą wszędzie, co więcej jest ona mała i cienka, jednakże z drugiej strony bardzo łatwo ją zarysować i zniszczyć. A po kilku latach może być już zupełnie nie do odczytania. Co więcej, jeśli posiadamy już sporą kolekcję CD to zajmuje sporo miejsca.
Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zakup dysku sieciowego lub przenośnego. Jest to dodatkowa pamięć o pojemnościach takich jak: 250, 320, 400, 500, 640, 750, 1000 GB. Także naprawdę duże rozmiary mają tego typu urządzenia. Istnieje możliwość podpięcia ich do każdego komputera za pomocą kabla USB. Możemy spokojnie przechowywać tak wszystkie pliki, zdjęcia, filmy czy muzykę.

Ponadto większość z nich ma funkcję odzyskiwania danych, nawet kiedy dysk się popsuje i nie będzie działał. Z tego powodu możemy być zupełnie spokojni o bezpieczeństwo naszych plików. Ponadto jest to świetne miejsce do wykonywania kopii zapasowych dysku wewnętrznego komputera, dzięki temu jeśli coś się stanie naszemu urządzeniu bez problemu odzyskamy dane, które zostały zgarnę na pamięć przenośną. Istnieją dwa rodzaje przenośnych dysków: potrzebujące dodatkowego zasilacza oraz takie, które energię czerpią poprzez złącze USB. Istnieją modele dodatkowo wzmacniane, którym nie straszne upadki z wysokości do dwóch metrów czy inne przypadkowe obrażenia. Ceny takich urządzeń wahają się od 200-500 złotych w zależności od pojemności i dodatkowych parametrów. Co więcej są to bardzo małe gabarytowo przedmioty, dzięki temu można je zabrać razem ze sobą dosłownie w każde miejsce, gdyż zmieszczą się bez problemu w każdej kieszeni. Najmniejsze modele ważą zaledwie 60 gram i są niewiele większe od standardowej baterii AA.

Wybór nośnika danych jest w zupełności zależny od indywidualnych gustów, warto jednak kierować się funkcjonalnością i pojemnością rozwiązania. Czasami warto zainwestować więcej pieniędzy na zakup dysku z dużą ilością miejsca na nasze dane.Tagi: , , ,