Zdrowie i sport

Co to jest cross linking

Stożek rogówki to niezapalna choroba rogówki oka, charakteryzująca się zmianami w jej strukturze, prowadzącymi między innymi do jej nadmiernego uwypuklenia. W wyniku tego pacjent doświadcza znaczących zaburzeń wzroku, od niewyraźnego, poprzez mnogie widzenie, aż po nadwrażliwość na światło. Obecna medycyna dysponuje jednak metodami leczenie tego rodzaju schorzeń, jest to procedura zwana cross-linking megaride lub krócej cross linking. O tej metodzie chcielibyśmy dziś przekazać więcej informacji.

Co to takiego cross linking

Metoda ta stosowana jest w okulistyce już od lat 90 ubiegłego wieku, a jej skuteczność w leczeniu stożka rogówki, nie budzi żadnych wątpliwości. Procedura rozpoczyna się od podania pacjentowi kropel do oczu, w których znajduje się substancja znieczulająca. Oczywiście wcześniej dana osoba musi zostać zakwalifikowana do zabiegu i spełnić wszystkie warunki. Pierwszym krokiem jest zdjęcie nabłonka rogówki, a następnie nasączenie jej roztworem ryboflawiny. Jest to związek naturalnie występujący w siatkówce oka, jego niedobór prowadzi do zaburzeń w prawidłowym widzeniu, łzawienia oraz wspomnianej już nadwrażliwości na światło. Źródłem występowania ryboflawiny są także sery, produkty mleczne oraz niektóre gatunki ryb.
Kolejnym krokiem jest naświetlanie rogówki promieniami UV, przez okres około 30 minut. W wyniku takiego potraktowania tkanki rogówki tworzą się w niej nowe wiązania krzyżowe między kolagenowymi włóknami, dzięki czemu staje się ona odporna na zniekształcenia oraz znacząco wzmocniona. Po zakończeniu zabiegu pacjentowi zakłada się soczewkę ochronną, aż do czasu przeprowadzenia pierwszego badania kontrolnego. Pacjent już po kilku dniach może cieszyć się poprawą widzenia, co znacząco ułatwia mu codzienne funkcjonowanie.

Nowoczesny sprzęt medyczny

Zabieg naświetlania wykonywany jest przy pomocy skomplikowanych aparatów, tak zwanych lamp do cross linkingu, dostępnych na: https://www.mdt.pl/lampa-do-crosslinkingu-cfx-linker. Oferują one precyzyjne, skuteczne i bezpieczne naświetlenie leczonej powierzchni bez ryzyka dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego ważne jest korzystanie z niezawodnego sprzętu najwyższej jakości, oferowanego między innymi przez sklep MDT.pl, dostarczający najnowsze rozwiązania techniczne dla medycyny już od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *