Technologie

Co to jest zbiornik dwupłaszczowy

Zarówno transport, jak i magazynowanie niektórych chemicznych substancji jest ogromnym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zbiornika, który ułatwi przechowywanie cieczy. Jednym z takich rozwiązań są zbiorniki dwupłaszczowe.

Czym charakteryzuje się zbiornik dwupłaszczowy

Charakterystyczną cechą zbiornika dwupłaszczowego jest jego budowa. Technologia zbiornika opiera się na umieszczeniu zbiornika właściwego, inaczej zwanego głównym, wewnątrz płaszcza zewnętrznego. Dzięki zastosowaniu tej indywidualnej konstrukcji zbiornik jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Kolejną pozytywną cechą zbiornika jest łatwość transportu oraz jego wysoki poziom bezpieczeństwa. Oprócz tego zbiornik jest bardzo szczelny za sprawą odpowiedniej produkcji, polegającej na formowaniu rotacyjnym. Proces ten opiera się na wykonaniu jednego, spójnego odlewu. Stąd też nie ma konieczności łączenia elementów, co przekłada się na użyteczność zbiornika. Dodatkowo zbiorniki dwupłaszczowe z powodu swojej odporności na promieniowanie ultrafioletowe nie blakną oraz nie ulegają korozji. Co do wnętrza zbiornika, również jest wyjątkowo bezpieczne. Nie dochodzi w nim do żadnych reakcji, co jest bardzo ważne przede wszystkim w przypadku przechowywania substancji szkodliwych i chemicznych.

Z czego składa się zbiornik dwupłaszczowy na paliwo

Zbiornik dwupłaszczowy składa się z dwóch warstw materiału. Najczęściej jest on wykonany ze stali bądź innych tworzyw sztucznych. Jego konstrukcja jest wyjątkowa i wyróżnia się bardzo mały odstępami pomiędzy warstwami:

  • płaszczem zewnętrznym,
  • zbiornikiem właściwym.

Prócz dwóch głównych części zbiornik składa się również z pompy, zaworów, rurociągów oraz innych elementów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Rodzaje zbiorników dwupłaszczowych

Zbiorniki dwupłaszczowe najczęściej wykorzystywane są przez duże przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne. Jednym z typów zbiornika wykorzystywanym przez rolników jest zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy. Ponadto oferta tego rodzaju produktów stale się poszerza. Jedną z cech, na podstawie której powstał główny podział zbiorników, jest pojemność. Najczęściej na rynku można spotkać zbiorniki dwupłaszczowe w trzech przedziałach:

  • do 2500 litrów,
  • 2500 – 5000 litrów,
  • powyżej 5000 litrów.

Powyższa klasyfikacja jest ściśle związana z normami prawnymi, które obejmują zbiorniki. Wskutek tego, że na rynku dostępne są zróżnicowane pojemności, każdy ma możliwość idealnie dopasować zbiornik do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *