Finanse i praca

Jak działają etykiety logistyczne

Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw w branży logistycznej nie byłoby możliwe, gdyby nie standaryzacja przeprowadzanych działań. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów umożliwiających osiągnięcie tego celu jest używanie prostego narzędzia, jakim są etykiety logistyczne. Na czym polega to rozwiązanie i jakie jest jego zastosowanie w logistyce?

W jaki sposób oznaczyć produkty w magazynie? Etykiety w logistyce

Etykiety logistyczne to niewielkie formatki, za pomocą których możliwe jest oznaczenie towaru stojącego w magazynie. Są one określane czasem także jako tzw. etykiety transportowe.

Idea działania etykiet w logistyce nie powinna być trudna w zrozumieniu nawet przez osoby, które na co dzień mają niewiele wspólnego z tą branżą. Innymi słowy, etykiety to po prostu niewielkie karteczki przyczepiane do każdego produktu. Zazwyczaj stosuje się jeden z dwóch rodzajów formatek. Różnią się one między sobą rozmiarami, które mogą być następujące (szerokość-wysokość):

  • 104 mm x 150 mm,150 mm x 210 mm.Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania możliwe jest zamieszczenie w jednym miejscu nie tylko nazwy produktu, ale także innych ważnych informacji. Jakie dane można zamieścić na etykiecie transportowej? Przykładowe rodzaje informacji, jakie mogą się tam znaleźć, to:
  • termin przydatności spożycia produktu (jest to istotne szczególnie w przypadku artykułów spożywczych),adres, na który ma zostać wysłany dany towar.Niezwykle ważnym elementem, jaki powinny zawierać etykiety logistyczne, jest również kod kreskowy. Umożliwia on identyfikację danego towaru za pomocą elektronicznych czytników.

Etykiety w logistyce – o czym należy pamiętać

Każde przedsiębiorstwo działające w branży logistycznej potrzebuje standaryzowanych etykiet zawierających wszystkie niezbędne informacje. Jedynie dzięki temu możliwe jest sprawne prowadzenie gospodarki magazynowej. Ponieważ stworzenie etykiet we własnym zakresie może sprawiać problemy (np. do ich wydrukowania niezbędna jest drukarka pozwalająca na przygotowywanie wydruków 6-calowych), warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

Jedną z firm dostarczających etykiety transportowe jest ASKA (strona internetowa: www.Aska.com.pl). W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się etykiety zgodne ze standardem GS1-128. Etykiety te są odporne na negatywne warunki atmosferyczne, dlatego towary nimi opatrzone mogą być przechowywane także na placu magazynowym (poza halą).

Oprócz etykiet ASKA oferuje także inne elementy niezbędne w przypadku prowadzenia magazynu, w tym m.in.: oprogramowanie i urządzenia pomiarowe oraz narzędzia do rozpoznawania znaków OCR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *