Rodzaje słupków telekomunikacyjnych
Słupki telekomunikacyjne to elementy sieci niezbędne dla jej prawidłowej realizacji. Służą rozdzieleniu oraz uporządkowaniu instalacji oraz zabezpieczeniu jej w odpowiedni sposób. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słupków telekomunikacyjnych, jednak najczęściej stosuje się konstrukcje typowe.
Słupki dla instalacji światłowodowej
Obecnie pojęcie słupek telekomunikacyjny w zasadzie utożsamiane jest z zewnętrznym słupkiem światłowodowym, ponieważ instalacji światłowodowych układa się dziś najwięcej. Zewnętrzne słupki światłowodowe w Polsce oznaczane są uniwersalnym dla każdego producenta symbolem SZS. Kolejno, za symbolem literowym znajdują się oznaczenia cyfrowe, określające szerokość, wysokość i głębokość słupka podaną w centymetrach.
Słupek SZS – 43/185/20 będzie zatem słupkiem zewnętrznym światłowodowym o szerokości 43 cm, wysokości 185 cm i głębokości 20 cm. Niekiedy za symbolem słupka pojawiają się dodatkowe oznaczenia, np. 72J (oznaczająca maksymalnie 72 abonentów, których za pomocą słupka można podłączyć do sieci światłowodowej) i inne.
Gdzie stosuje się słupki światłowodowe
Słupki światłowodowe, podobnie jak inne słupki telekomunikacyjne służą do zabudowy zewnętrznej. Instaluje się je na zewnątrz budynków, najczęściej przy drodze czy w innym miejscu dogodnego rozdziału sieci.
Każdy słupek telekomunikacyjny wyposażony jest w część naziemną oraz podziemną, czyli tę służącą stabilizacji konstrukcji, odpowiedniemu wprowadzeniu kabli do wnętrza słupka i jego osadzeniu w gruncie.
Do najbardziej typowych należą właśnie słupki w kształcie sześcianu, z podstawą prostokątną, choć spotyka się także słupki z podstawą zbliżoną do koła oraz z kwadratową.
Podziemna część słupka telekomunikacyjnego
Część służąca do wkopania słupka w ziemię ma szerokość odpowiadającą naziemnej szerokości słupka, a także tę samą głębokość. Słupek telekomunikacyjny osadza się we wcześniej przygotowanym wykopie, który zgodnie z obowiązującymi przepisami ma głębokość 60 cm.
Wszystkie elementy światłowodowe (kable, mikrorurki), wprowadza się w dolną część słupka, którą zwykle stanowi miejsce zapasu kabla światłowodowego.
Komora zapasu kabla w słupku światłowodowym
Większość ZSZ posiada komorę przeznaczoną na zapas kabla. Jest tak dlatego, że kabel światłowodowy jest bardzo delikatnym medium i nie można go dowolnie zginać. Promień gięcia odpowiadający w określony przez producenta, musi zostać zachowany. Dlatego zapas kabla (potrzebny dla ewentualnej późniejszej modernizacji instalacji) zajmuje zwykle dość dużo miejsca i posiada dedykowaną przestrzeń.