Skąd czerpiemy energię przy diecie ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna (określana również mianem ketogennej) jest sposobem żywienia bazującym na produktach tłuszczowych, przy jednoczesnym ograniczeniu białek oraz węglowodanów.
Główne zasady diety ketogennej
Dieta ketogenna to jadłospis wysokotłuszczowy, z ograniczoną ilością węglowodanów i białek. Stosunek składników pokarmowych w tego typu diecie to 4:1. Oznacza to, że na 4 gramy białka powinien przypadać 1 gram białka oraz węglowodanów. Około 86% całkowitego zapotrzebowania energetycznego pokrywane jest tutaj przez tłuszcze, a zaledwie 2 — 4% — przez węglowodany i białko.
Osoby będące na diecie ketogenicznej zjadać powinny 3 posiłki, z których każdy zawierać powinien identyczną ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczu.
Produkty dozwolone i zakazane na diecie ketogenicznej
Dieta ketogenna bazuje na produktach sezonowych oraz nieprzetworzonych. Wyrobami dozwolonymi są tutaj między innymi: czerwone mięso, drób, ryby, jajka, tłusty nabiał, masło, oliwa, z oliwek, smalec, orzechy, oliwki, awokado, majonez, warzywa niskoskrobiowe oraz mąka kokosowa.
Osoby będące na diecie ketogenicznej z codziennego jadłospisu wyeliminować powinny natomiast: ryże, kasze, makarony, pieczywo, ziemniaki, warzywa korzeniowe, jak burak czy pietruszka, bataty, owoce, miód, dżem, słodycze, dania typu fast food oraz słodkie napoje gazowane.
Kto może przejść na dietę ketogeniczną?
Dieta ketogeniczna jest powszechnie stosowana w leczeniu padaczki lekoopornej, zwłaszcza tej, która występuje u dzieci. Dzięki zachowaniu stosownego stosunku makroskładników, który prowadzi do wywołania ketozy, u pacjentów obserwowana jest znacząca redukcja częstotliwości występowania napadów padaczkowych. Chorzy na padaczkę, typu dietę rozpoczynają w szpitalu, pod kontrolą lekarza oraz dietetyka, poprzedzając ją trwającą 1 — 2 dni głodówką. Szczególną rolę w ich przypadku odgrywa ścisłe przestrzeganie zasad jadłospisu. W przeciwnym wypadku dojść może do zwiększonej ilości napadów padaczkowych.
Dietę ketogenną nierzadko wykorzystuje się również u pacjentów borykających się z wrodzonymi wadami metabolizmu, migreną, chorobą Alzheimera, stwardnieniem guzowatym, cukrzycą, insulinoopornością oraz chorobami nowotworowymi.
Przeciwwskazania do diety ketogenicznej
Kto nie powinien stosować diety ketogenicznej? Przeciwwskazaniami do niej są: choroby trzustki, kamica żółciowa, zaawansowane choroby wątroby, niewydolność nerek, hipoglikemia o nieustalonej przyczynie oraz rodzinna hiperlipidemia.
Przed przejściem na tego typu jadłospis, niezbędne będzie skontaktowanie się z lekarzem lub dietetykiem.
Osoby, które nie mają czasu na codzienne przyrządzanie potraw zgodnych z dietą ketogeniczną, zdecydować mogą się na skorzystanie z jednej z dostępnych na rynku ofert cateringu dietetycznego. Poszczególne propozycje można wygodnie ze sobą porównać, korzystając z serwisu internetowego https://dietly.pl.