Jak poprawnie skalibrować alkomat
Alkomaty to urządzenia, które muszą być niezwykle precyzyjne. Dlatego, bardzo istotne jest regularne kalibrowanie alkomatu. Czynność ta musi zostać przeprowadzona w przypadku każdego urządzenia elektronicznego tego typu, niezależnie od tego, od jakiego producenta pochodzi.
Dlaczego konieczne jest okresowe kalibrowanie alkomatu
Badania wykazują, że niewiele trzeba, aby alkomat przestał spełniać swoje funkcje. Wystarczy pozostawienie go w rozgrzanym pomieszczeniu lub samochodzie, aby jego wskazania przestał być już w 100 procent wiarygodne. Z tego powodu, chcąc cieszyć się profesjonalnym alkomatem, powinniśmy oddawać go do kalibracji, mimo że cała operacja kosztuje nawet kilkaset złotych rocznie. Na szczęście, istnieją także sposoby na to, aby samodzielnie skalibrować alkomat. Dzięki temu oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale też nabierzemy satysfakcji z samodzielnie przeprowadzonej pracy.
Jak często kalibrować alkomat
Kalibracja alkomatu powinna przebiegać tym częściej, im częściej korzystamy z urządzenia. Standardowo przyjmuje się, że wystarczy skalibrować alkomat raz na 12 miesięcy. W przypadku intensywnego korzystania z alkomatu powinien być to jednak okres 6 miesięcy.
Budowa alkomatu
Najbardziej popularne obecnie alkomaty uzbrojone są w elektrochemiczne sensory, dające gwarancję dokładnego pomiaru. Jednak za prawidłowe działanie urządzenia odpowiada nie tylko zastosowany sensor, ale też:
- czujnik – sensor
- oprogramowanie zaprojektowane dla danego modelu
- mikroprocesor
- układ zasilania
- baza danych pomiarów wzorcowych
- układ mechanicznej obróbki powietrza
- port serwisowy.
Kiedy potrzebna jest kalibracja alkomatu, a kiedy wymiana urządzenia?
Samo urządzenie musi korzystać odpowiednio ustalonych wcześniej wzorców, w odniesieniu do których porównuje później próbki powietrza zbierane w trakcie swojej pracy. Im alkomat jest starszy, tym sensory zainstalowane w jego strukturze zużywają się szybciej. Dodatkowo, przeprowadzając badania alkomatem koniecznie trzeba monitorować, czy na urządzenie nie wpływa negatywnie temperatura przechowywania, intensywne aromaty krążące w powietrzu, zadymienie, przeciągi lub wyziewy z farbowanych lub lakierowanych powierzchni. Mimo okresowej kalibracji, urządzenie będzie musiało być wymieniane raz na jakiś czas. Więcej informacji na stronie https://www.kalibrujemy.pl/blog/6-co-to-jest-kalibracja-alkomatu-
Z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na to, jaki okres gwarancji ma alkomat. Warto kupować takie produkty, które mają minimum 5 lat gwarancji. Na rynku znajdziemy też alkomaty z dziesięcioletnią gwarancją.
- Więcej na stronie: Kalibrujemy.pl