Jak zakładać soczewki
Soczewki kontaktowe są wygodną alternatywą dla okularów, jednak nadal wiele osób obawia się je nosić. Żywią oni obawę czy poradzą sobie z codziennym ich zakładaniem. W rzeczywistości jest to prosta czynność, która po nabraniu wprawy nie sprawia nikomu żadnej trudności. Wystarczy tylko postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, stosując się do poniżej opisanych porad.
Na dobry początek
Kiedy przystępujemy do zakładania szkieł kontaktowych (https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek), musimy pamiętać, iż oko ludzkie jest bardzo delikatnym i wrażliwym organem. Dlatego zawsze przed jakimikolwiek zabiegami wykonywanymi w okolicy oczu należy dokładnie umyć ręce. Co ważne, musi to być mydło pozbawione dodatków zapachowych, które mogą podrażnić gałkę oka. Dobrze też, jeżeli byłoby ono antybakteryjne, co pozwoli na dokładniejsze pozbycie się wszelkich zagrożeń z dłoni. Dobrą praktyką jest także zakładanie soczewek w tej samej kolejności. Takie postępowanie, zwłaszcza na początku pozwoli uniknąć pomyłek związanych z zakładaniem np. lewego szkła na prawe oko.
Inspekcja soczewki
Następnym krokiem jest wykonanie szybkiej kontroli stanu soczewki. Chodzi głównie o ustalenie, czy nie wywinęła się ona na drugą stronę. Można łatwo to sprawdzić, obserwując jej krawędzie. Jeżeli wygląda ona na wygiętą, to oznacza, iż jest ułożona na niewłaściwą stronę. Gdy ma idealnie półkolisty kształt, śmiało możemy przystąpić do zakładania.
Warto też zawsze sprawdzić, czy na powierzchni soczewki nie ma zabrudzeń, rys czy też innych uszkodzeń. Często pomimo prawidłowego przechowywania, z biegiem czasu pojawiają się drobne niedoskonałości. Jeżeli takie zauważymy, niestety musimy wymienić soczewki na nowe. Zignorowanie uszkodzenia może nie tylko sprawić, że będziemy źle widzieć, ale nawet spowodować uszkodzenie gałki ocznej.
Oko szeroko otwarte
Teraz można już przystąpić do najważniejszego etapu, czyli zakładania szkła kontaktowego na swoim miejscu. Soczewkę umieszczamy na czubku wskazującego palca, reszta palców tej dłoni podtrzymuje dolną powiekę przed mruganiem. Natomiast druga ręka delikatnie powinna podnosić górną powiekę, by wygodnie umieścić szkło kontaktowe w oku. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale palce naturalnie się układają i z każdym kolejnym razem jest to prostsze.
Patrząc ku górze, delikatnie umieszczamy soczewkę na oku, na chwilę je zamykamy, by szkło kontaktowe dopasowało się do kształtu gałki ocznej. Identycznie postępujemy w przypadku drugiego oka. Teraz kiedy wiemy jak zakładać soczewki, nie wydaje się to już trudne ani skomplikowane.