Motoryzacja

Jak zostać kierowcą autobusu

Kierowca autobusu to zawód wymagający olbrzymiej odpowiedzialności. Nie każdy jest w stanie wziąć na siebie życie i bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego każdy kandydat na kierowcę autobusu zasługuje na pełny podziw. To nie tylko praca, ale i służba. Na kierowcy autobusu ciąży nie tylko odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ale także za dojechanie na czas w docelowe miejsca. To praca pod presją, jednak wszystkie nerwy potrafi wynagrodzić wysokość uzyskanej pensji. Należy pamiętać, że samo prawo jazdy kategorii D nie daje upoważnienia do zarobkowego przewozu osób. Pozwala na to ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie kategorii D.

Jakie wymagania stoją przed przyszłym kierowcą autobusu

Kategoria D uprawnia do prowadzenia autobusu, z tego względu stawia przed przyszłym kierowcom nieco większe wymagania niż kat A, B czy C. Podstawowym kryterium do spełnienia jest wiek. Osoba przystępująca do szkolenia musi mieć ukończone 24 lata, a w przypadku zrobienia kwalifikacji wstępnej D lub D+E wymagany wiek wynosi 21 lat. Kolejnym wymogiem, jest konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B lub C przed przystąpieniem do kursu. Dodatkowo należy pamiętać, że samo prawo jazdy kategorii D nie daje upoważnienia do zarobkowego przewozu osób. Pozwala na to ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie kategorii D. Tak więc, jeżeli osoba chce zacząć pracę jako kierowca autobusu, musi taką kwalifikację wyrobić.

Jak wygląda kurs, po którym można prowadzić autobus

Kurs na prawo jazdy kat D, jego przebieg i cena są uzależnione od uprawnień, które kandydat posiadał wcześniej. Posiadacze kategorii C muszą przygotować się na 20 godzin lekcyjnych, na których zaprezentowany zostanie cały materiał teoretyczny i 40 zegarowych godzin kursu praktycznego. Cena dla tego wariantu to 3990 zł. Posiadacze kategorii B muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 5490 zł. W ich przypadku liczba godzin spędzonych na zajęciach teoretycznych będzie taka sama. Część praktyczna kursu będzie trwała 20 godzin więcej, czyli 60 godzin zegarowych.

Gdzie na kategorie D

Na mapie miasta Kraków znajduje się OSK Codex prowadzący kursy na tę kategorię. Odwiedzając ośrodek znajdujący się na Al. Jana Pawła II
os. II Pułku Lotniczego 47a można załatwić wszystkie formalności podczas jednej wizyty. Dzięki wykwalifikowanej kadrze instruktorów i nowoczesnemu sprzętowi kurs staje się przyjemnością, a zdanie egzaminu to czysta formalność. Podczas nauki poruszane są wszystkie niezbędne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *