Dom i ogród

Jak lubią mieszkać Czesi?

Rozkwit czeskiego designu

Czesi różnią w się od Polaków wieloma kwestiami mentalnościowymi. Czy te różnice da się również odczytać w dziedzinie otaczania się przedmiotami użytkowymi i wystrojem wnętrz? Za czasów komunizmu wszystko u nich w założeniu było dość podobne, mieszkania nie różniły się więc zbytnio pod kątem wystroju. Było niemal tak samo, jak u nas. Czeski design wybuchnął z całą swoją mocą już po transformacji, w 1989 roku. Czeskie meble są niezwykle popularne na arenie międzynarodowej i to trzeba im oddać w pierwszej kolejności. Czesi bardzo przywiązują wagę do precyzji wykonania poszczególnych elementów w meblach, można zaryzykować stwierdzenie, że znacznie bardziej szczegółową niż Polacy.

Co lubią nasi sąsiedzi?

Czesi lubią mieszkać praktycznie. Z racji tego, że dużo czytają, nie potrafią sobie wyobrazić mieszkania bez książek, a co za tym idzie, bez przepastnych, masywnych regałów. Takich regałów produkuje się masowo najwięcej w ciągu roku w Czechach. W czeskich miastach i również na prowincji kupuje się dużo książek, a wszystkie zasoby bibliofilskie trzeba przecież gdzieś przechować, tak więc półki i odkryte regały stanowią kluczowe wyposażenie czeskich mieszkań. Czesi lubią spać osobno, nawet wtedy, gdy bardzo się kochają. Sypialnie statystycznych Czechów składają się więc często z dwóch oddzielnych łóżek, zamiast z jednego wspólnego.

Jadalnia niemalże konieczna

Ponadto o ile my Polacy często przymykamy oko na obecność jadalni w naszych blokowych mieszkaniach i decydujemy się stwarzać zakątek do jedzenia w samych kuchniach o tyle Czesi nie wyobrażają sobie braku obecności jadalni z prawdziwego zdarzenia w miejscu zamieszkania. Jadalnia funkcjonuje nie tylko po to, aby można było spożywać w niej posiłki, ale przede wszystkim dlatego, by jednoczyć przy stole wszystkich członków rodziny w jednej chwili. Do jadalni najczęściej wybiera się meble lekkie i zarazem urodziwe. Często egzamin zdają klasyczne meble z wikliny, są lekkie i niezwykle klimatyczne, zwłaszcza, jeśli każde krzesełko z ozdobnym oparciem podkreśli się miękką poduszeczką we wzorzyste elementy lub słoneczne kolory. Warto pod tym względem brać przykład od naszych sąsiadów gdyż nie od dziś wiadomo, że wspólnie spożywanie posiłków sprzyja rozmowom i zacieśnianiu więzów rodzinnych. Przy tak dużym wyborze jaki oferują dziś producenci, stoły do pokoju znajdziemy w każdym rozmiarze, kolorze i kształcie. Dużo modeli występuje w wariantach rozkładanych co umożliwia postawienie ich nawet do niedużych salonów w mieszkaniach. Stylistycznie także bez problemu dostosujemy stół do ogólnego wyglądu pokoju ponieważ na rynku występuje on we wszystkich wariantach począwszy od prowansalskich, wiejskich stołów, poprzez minimalistyczne skandynawskie wzornictwo aż po szklane nowoczesne formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *