Budownictwo i nieruchomości

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę poszukując idealnego lokum

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Nie jest to tania inwestycja, a w większości, aby stać się właścicielem swojego wymarzonego lokum, potrzebny jest kredyt, zwykle na bardzo długi termin. Nic więc dziwnego, że należy sprawdzić każdy szczegół, by nie okazało się, że jest nie takie, jak być powinno, albo co gorsza obciążone długami. Aby cieszyć się zatem swoim przytulnym kątem, należy odpowiednio przygotować się przed podpisaniem umowy kupna.

Jak ważna jest lokalizacja mieszkania

Chcąc przeznaczyć odpowiednią kwotę na zakup nieruchomości lub planując, o jak wysoki kredyt rozpocząć starania, warto zastanowić się, gdzie to mieszkanie powinno się znajdować. Kluczowe jest w tym wypadku dla większości osób, aby lokalizacja była albo blisko centrum, albo, dla osób ceniących sobie spokój, na obrzeżach miasta. Zwykle zwraca się uwagę na to, w jakiej odległości mieszkanie się znajduje od miejsca pracy i jaki ewentualnie będzie do niego dojazd, ponieważ nikt nie chce godzinami tkwić w korkach. Nie bez znaczenia również jest infrastruktura w pobliżu, warto dowiedzieć się, jak daleko jest do, m.in:

  • szkoły
  • przedszkola
  • sklepów
  • aptek
  • przychodni

Decydując się na zakup mieszkania na zasiedlonym terenie, taka ocena jest dużo prostsza. Inaczej jest w przypadku, gdy lokum znajduje się np. na powstającym dopiero osiedlu – wtedy nie wiadomo jeszcze, co będzie wokół. W poszukiwaniach warto zdać się na fachową pomoc, na stronie kazo.pl można znaleźć nieruchomości w wybranej lokalizacji, o określonej powierzchni i cenie. Dzięki temu szybciej i sprawniej znajdziemy tą idealną.

Stan prawny mieszkania, gdzie i dlaczego warto go sprawdzić

Kiedy po udanych poszukiwaniach wiadomo już, że to właśnie ta nieruchomość spełnia wszelkie kryteria, założone wcześniej, zanim umowa zostanie podpisana, warto sprawdzić stan prawny mieszkania, aby uniknąć przykrej niespodzianki, jeśli właściciel okaże się nieuczciwy. Tu z pomocą przychodzi księga wieczysta. Warto poprosić sprzedającego lub agenta pośredniczącego w transakcji o podanie numeru księgi wieczystej mieszkania. Z niej można dowiedzieć się przede wszystkim, czy mieszkanie nie jest zadłużone, czy sprzedający jest faktycznie jej prawowitym właścicielem i czy jakakolwiek inna osoba nie ma prawa do dożywotniego przebywania w lokalu. Te informacje pozwolą uchronić się przed dodatkowymi kosztami oraz przed niechcianymi lokatorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *