Zdrowie i sport

Stopy protezowe do różnych aktywności

Protezy stóp są coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo. Liczna konkurencja idąca w parze z wprowadzaniem na rynek najnowszych technologii oraz ciekawych rozwiązań spowodowało powstanie wielu rodzajów protez. Większość z nich świetnie sprawdzi się głównie jako nieodzowna pomoc w codziennych obowiązkach, lecz znajdziemy bez problemu również i takie, które przeznaczone są ściśle do zadań specjalnych takich jak intensywny taniec czy narciarstwo. Tak szeroki wybór może postawić nas przed pytaniem. Który model będzie dla nas najlepszy i czym kierować się podczas jego wyboru?

Górskie węrdówki


Chodzenie po nierównym terenie dla osób po amputacji kończyny dolnej staje się bardzo problematyczne. Ciągłe myślenie o odpowiednim ustawieniu protezy na podłożu potrafi skutecznie odebrać przyjemność z wędrówki po górach czy wzgórzach. Pomóc w tym może stopa protezowa taka jak ProPrio Foot. Wyróżnia się ona przede wszystkim posiadaniem elektronicznej konstrukcji z licznymi czujnikami. Pozwala ona na bardzo dynamiczny chód w trudnych warunkach. Zaawansowane oprogramowanie szybko analizuje czy użytkownik protezy idzie w górę czy w dół, odpowiednio korygując swoje położenie. Stopa protezowa tego typu naśladuje naturalny ruch od palcy po piętę.

Biegi


Firma Nike najczęściej kojarzy się jako wiodący producent butów dla biegaczy. Nie zapomniała ona także o osobach, które przeszły amputację stopy. We współpracy ze specjalistami z Ossura zaprojektowali oni stopy protezowe z serii Flex-Run dla dorosłych, a takżę Flex-Run Junior dla dzieci. Specjalny moduł stopy wyposażony jest w dodatkową nakładkę, która zwiększa przyczepność podczas biegu rekreacyjnego. Na rynku znajdziemy także protezy, które są zaprojektowane dla prawdziwych mistrzów. Modelem o takim przeznaczeniu jest min. proteza stopy Cheetah. Zadebiutowała ona podczas olimpiady w Atlancie w 1996 roku i od tej pory towarzyszy wielu mistrzom zarówno podczas treningów jak i zaciętej rywalizacji na bieżni.

Czy skakanie z protezą jest możliwe


Mimo, że większość dostępnych modeli protez nadaje się głównie do spokojnego ruchu to są również i takie, które idealnie odpowiedzą na szybkie, dynamiczne akcje np. podczas wyskoków w koszykówce czy siatkówce. Jedną z takich protez jest Vari-Flex XC Rotate, która poza doskonałą amortyzacją wstrząsów i przeciążeń umożliwia rotację stopy. Dzięki zastosowaniu ultralekkiego włókna węglowego masa takiej stopy nie wynosi więcej niż 1 kg. Nadaje się ona również do biegania po nierównych drogach polnych i leśnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *