Rodzaje hal przemysłowych
Hale przemysłowe to nowoczesne obiekty o lekkiej konstrukcji, a także dużej funkcjonalności. Nic więc dziwnego, że są one chętnie stawiane przez przedsiębiorców ceniących praktyczne rozwiązania techniczne. Najczęściej spotykane ich rodzaje to hale stalowe oraz namiotowe. W dzisiejszym artykule przedstawimy cechy każdego z tych rodzajów oraz ich najczęstsze zastosowania.
Silna i wytrzymała stal
Hala przemysłowa składa się z konstrukcji nośnej tworzonej z ram blachownicowych oraz ścian i dachu. W zależności od potrzeb danej inwestycji mogą być one wykonane z PCV, blachy trapezowej czy też płyt warstwowych. W ścianach umieszczone są wejścia, bramy oraz okna, natomiast w dachu mogą znajdować się świetliki. Często w takich halach montowane są także systemy przeciwpożarowe.
Najczęściej hale stalowe pełnią funkcję obiektów przemysłowych, magazynowych, wszelkiego rodzaju sortowni lub pawilonów wystawienniczych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by łączyć te funkcji, np. stawiając halę przemysłowo-magazynową.
Tego rodzaju obiekty mają wiele zalet, takich jak krótki czas budowy, znacznie niższy koszt niż w przypadku obiektów murowanych. Ze względu na stosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i bardzo wytrzymałych materiałów, nie ma problemu z dostosowaniem danej konstrukcji do potrzeb inwestora.
Hale namiotowe przemysłowe
Ten typ obiektów charakteryzuje się lekką konstrukcją i brakiem fundamentów, a czas ich stawiania jest bardzo krótki. Hale namiotowe przemysłowe doskonale sprawdzą się tam, gdzie budowa innych obiektów mogłaby wiązać się z problemami. Dlatego też często wykorzystywane są one jako hale sportowe, sale weselne czy też dodatkowe powierzchnie magazynowe.
Ze względu na swoją konstrukcję łatwo mogą zostać dostosowane do konkretnych potrzeb. I tak np. namiot przemysłowy może być halą produkcyjną, a po lekkiej modyfikacji służyć jako magazyn dla wytwarzanych w danej firmie produktów.
Na jaką halę się zdecydować
Decyzja o tym, który rodzaj hali powinniśmy wybrać, uzależniona jest od jej przeznaczenia. Namiot przemysłowy sprawdzi się lepiej jako obiekt sportowy niż konstrukcja stalowa. Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj terenu, na jakim ma stanąć dany obiekt. Cięższe hale stalowe mogą wymagać dodatkowego ustabilizowania, natomiast lżejsze konstrukcje namiotowe niekoniecznie. W każdym razie decyzja taka powinna być przemyślana i oparta na racjonalnych przesłankach. Hala przemysłowa jest znaczącą inwestycją, dlatego też przy wyborze jej rodzaju pod uwagę należy brać wszystkie kluczowe czynniki.